Rady a tipy

Úklid kuchyně s octem

Ocet jako čisticí prostředek využívají lidé již po staletí, dnes na něj však pod návalem chemických přípravků z reklam často zapomínáme. Kde a k jakému účelu se ocet hodí a proč je bezpečný a ekologický?

Ocet se vyrábí přírodním procesem, je ekologicky nezávadný a má široké spektrum použití. Obzvláště v situacích, kdy je potřeba odstraňovat vodní kámen, by měl být ocet volbou číslo jedna. Úklid domácnosti s pomocí octa navíc nijak zvlášť nezatíží vaši peněženku.

Řeknete si – vždyť já ocet na čištění již dávno používám. Ano, ale většinou k odstranění vodního kamene u varné konvice.

Pro čistění je nejefektivnější používat co nejvíce koncentrovaný ocet (lihové octy mají 8 %), jelikož čím větší koncentrace kyseliny octové, tím větší účinnost při odstraňování nečistot a vodního kamene. Pokud máte možnost sehnat ocet o koncentraci vyšší, např. 10 %, určitě při úklidu sáhněte po něm. Až na výjimky, se ale nevyplácí využívat octy ovocné, jelikož ty mají nižší koncentraci než octy lihové, okolo 5-6 %, tudíž nejsou na čistění účinné. 

A jak konkrétně Vám pomůže s čištěním v kuchyni? Zde nabízíme pár tipů:

Čistí a odstraňuje zápachy z mikrovlnné trouby

Smíchejte ? hrnku octa a ? hrnku vody. Hrnek vložte do mikrovlné trouby a spusťte mikrovlnný ohřev na nejvyšší výkon na dobu 3-4 min, dokud směs nedosáhne bodu varu. Sklenici nechte v troubě ještě 15 min. Výpary uvolní skvrny spolu s pohlcením pachů. Hrnek z trouby opatrně vyndejte a vnitřek jednoduše setřete hadříkem.

Čistí a leští pochromované a nerezové povrchy, umyvadla, baterie, pracovní desky, keramické dlaždice a spotřebiče

Nalijte směs vody a octa 1:1 do rozprašovače. Nastříkejte na znečištěný povrch ze vzdálenosti 15-20 cm. Setřete hadříkem bez chlupů nebo houbou. Nepoužívejte na přírodní mramor, břidlici nebo porézní povrchy z vápence.

Odstraňuje nánosy vápence z vodovodních baterií

Namočte hadřík nebo papírový ručník v octové směsi 1:1 s vodou a omotejte baterii na 30 minut nebo v případě odolnějších usazenin můžete nechat hadřík omotaný přes noc. Po odstranění usazeniny setřete nebo opláchněte.

Čistí podlahy

Čistí nevoskované laminátové podlahy a podlahy s keramickými dlaždicemi, ale nejen ty! Použijte roztok připravený z ? šálku octa na 1 litr teplé vody. Nepoužívejte na přírodní mramor nebo vápenec a na mořené podlahy, které nejsou opatřeny polyuretanovým nebo jiným odolným filmem.

Myčka

Ocet odstraní zbytky tuku a mastnotu, mimo jiné pomůže také vyleštit vaši myčku.

Postup:

  • Vyčistěte filtr a ostřikovací ramena podle pokynu výrobce.
  • Malé množství octa nalijte do zásobníku, kam běžně dáváte gel nebo mycí tabletu.
  • Dva šálky octa nalijte do spodku myčky.
  • Spusťte program s nejdelší dobou trvání a nejvyšší možnou teplotou.

Uvolňuje odpady a odstraňuje pachy z nich

Tento tip vám pomůže jak u odpadu v kuchyni, v umyvadle či ve vaně. Počkejte až odteče voda a nasypejte hrstku jedlé sody do odpadu a zalijte ? l octa. Když přestane bublat, propláchněte horkou vodou. Pokud je potřeba, opakujte znovu, dokud odpad volně neodtéká.

Odstraňuje minerální a vápenaté usazeniny z kávovaru na překapávanou kávu

Nalijte neparfemovaný přípravek do úrovně 2 šálků a doplňte vodou na úroveň 8 šálků (1:3). Vložte čistý papírový filtr. Zapněte kávovar a nechejte projít jeden cyklus vaření, pak vylijte čisticí roztok a vyhoďte použitý papírový filtr. Spusťte nový cyklus vaření s čistou vodou, poté teprve použijte kávovar k vaření kávy. Opakujte každé tři měsíce.

Odstraňuje minerální usazeniny z konvice

Naplňte konvici do ? roztokem připraveným smícháním vody a octa 1:1 a uveďte k varu. Nechejte působit přes noc a pak vypláchněte čistou vodou.

Čistí a odstraňuje zápach z chladničky

Abyste udrželi chladničku čistou a bez zápachu, umyjte vnitřek chladničky roztokem připraveným smícháním vody a octa v poměru 1:1. Ocet slouží nejen jako dezinfekce, ale pohlcuje také nežádoucí pachy.

Usazeniny z čaje

Z čajové konvice a hrníčků snadno odstraníte čajové usazeniny pomocí octa a pečícího prášku. Usazeniny staršího původu je třeba nejprve odmočit. Na jeden hrnek stačí použít lžíci pečícího prášku, který je lepší přidávat po troškách, jelikož bude šumět a 1 dcl octa. Poté opatrně dolévejte do hrnku horkou vodu. Nechte působit několik hodin nebo klidně i přes noc a poté otřete.

Více rad a tipů o čištění octem i jinde v domě nebo jeho okolí najdete v dalších článcích našem webu.


Burg Ocet s.r.o.
U Bzinku 409
696 81 Bzenec
Czech Republic

tel.: +420 518 384 037

obchod@burggroup.eu